Současnost

Současnost obce Hranice

Obec leží asi 20 km severně pod Novohradskými horami. Součástí obce je osada Trpnouze. Původně tato osada patřila do panství fürsternberského, tehdejšího Vitorazska.

V současné době žije v obci 212 obyvatel. Obecní úřad sídlí v bývalé budově rakouské školy, do r. 1995 byla v obci škola. V 70. letech si občané svépomocí postavili kulturní dům s hezkým sálem. Většina obyvatel dojíždí za prací do okolních obcí.

Ci sono tre principali classi di farmaci orali per il trattamento della disfunzione erettile. Tutti questi farmaci appartengono al gruppo degli inibitori della PDE-5 (fosfodiesterasi di tipo 5) in https://farmacia-adam.com e possiedono il medesimo meccanismo d’azione, ossia provocano un aumento dell’afflusso di sangue al pene, cosicché il soggetto, in presenza di un’adeguata stimolazione sessuale, riesca a raggiungere l’erezione. A questi noti “nomi commerciali” corrispondono 4 diversi principi attivi: sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), vardenafil (Levitra) e avanafil (Spedra).

Hezkou dominantou obce je kaple sv. Antonína z r.1869 a budova české matiční školy. Zajímavostí je památný trojhranný kámen, zemský bod čp.19 v Trpnouzi, kde každá strana představuje znak panství – schwarzenberského, fürsternberského a buquoyského. Nedaleko obecního úřadu stojí památník padlých v 1. světové válce.
Hezkým lidovým zvykem v obci je masopustní koleda a každoročně Bartolomějské posvícení s koulením v kuželkách. Nejpočetnější a zároveň nejaktivnější organizací v obci jsou dobrovolní hasiči Vitoraz – Hranice.

V nedalekém okolí se nachází rozsáhlá rašeliniště, kde lze vidět borovici blatku, rojovník, brusinky, opilky či vlochyni.

Obec patří do krásného koutu jižních Čech – Novohradska.

Podnikání v obci

Podnikání je zaměřeno na zemědělství. Je zde možno vidět pasoucí se stáda ovcí, hovězího dobytka a koně.